türkçe / turkish

Bu sayfa birkaç eserlerim Türkçe içerir.  Türkçe şarkıları İngilizce çevirilerini, İngilizce şarkıları Türkçe çevirilerini ve özgün Türkçe öyküsü hikayeleri bulacaksınız.  Yeni başlayanlar için bile çeviri girişimiyle kazanılacak çok şey olduğunu öğrendim. Bu proje sayesinde çok artistik, düşünsel ve ruhsal esin alırım.   Kendi içimde kültürler ve gelenekler arasında bir sohbete başlamak arzuluyorum.  Ayrıca alçakgönüllü yolumda, güzel şeyler dil eşiği karşıya taşımak arzuluyorum.  Türkçe mi İngilizce mi konuşmacı, umarım bu malzeme size hizmet edebilir.  Geribildirim ve istekler memnuniyetle karşılıyorum.

This page contains some of my work in Turkish. You’ll find English translations of Turkish songs, Turkish translations of English songs and original essays and stories in Turkish.  I’ve found in my studıes that even with a very modest ability in the language there is so much to be gained through attempting translation.  I receive much artistic, intellectual and spiritual inspiration through the work.  With this material it is my desire to open a conversation between people and cultures within myself and in my own little way to open a path for beauties to travel across the language divide.  Whether a Turkish or an English speaker, I hope this material may serve you in some way and that you may find a tiny morsel of soul food hidden in the words.  I welcome feedback and requests.

Türk Halk Müziği Makalesi / Turkish Folk Music Article
Türk Halk Müziği (Turkish Folk Music)

Türküler (Turkish Folk Songs)
Ay akşamdan ışığdır (Yaylalar, yaylalar)
Karasu’da Pazar Var

Barış Manço Şarkıları / Barış Manço Songs
Anlıyorsun değil mi? (You understand, no?)
Dağlar Dağlar (Mountains Mountains)
Barış Manço önemli bir muzisyeni, şarkıcı, söz yazarı, aktör dır. Türk müzik tarihinin en sevilen isimlerinden biridir. Birçok şarkı yazıp besteledi. Şarkılarında çoğu zaman ınsanlara sevgi, barış ve kardeşlik gibi sosyal mesajler verdi. 1999’da ölmesine rağmen, şarkılar, hala sevilerek dinlenmektedir.
Barış Manço was an important musician, singer, songwriter and actor and remains one of the biggest names in Turkish music history. Many of his songs carry positive social messages on the themes of love, peace and brotherhood. Although he died in 1999, his songs are still beloved in Turkey and abroad.

 

İstanbuldan fotoğraflar 2016 / Photographs from Istanbul 2016IMG_0140 IMG_0054

IMG_0157 IMG_0214 IMG_0352 IMG_0142